úterý 19. března 2013

Shrnutí, den 33.

V pondělí to bylo 33 dní, co se snažím jíst jídlo s omezeným množstvím sacharidů. Občas se daří více, občas méně, nicméně pozitivní poznatky a pocity stále zůstávají. Dokážu si představit, že z toho vážně udělám svůj trvalý způsob stravování, je totiž o hodně příjemnější než standardní "kuřecí s rýží".

Výsledky

Váhové skóre je (i když pravda částečně i díky krátké nemoci, kdy jsem moc nejdla) - 4,8 kg. To se mi líbí.
Nyní jsem tímto na své "normální" váze, tj. váze, kterou jsem plusmínus měla posledních deset let. Když teď půjdu ještě dál, znamená to, že se dostávám už do téměř neprozkoumaných vod. :-) Je to hezké a motivační, navíc mne to nenutí ke spěchu. Strava mi chutná a vyhovuje, když občas dostanu chuť na něco zakázaného, prostě si to dopřeju, protože vím, že to nejhorší, co se může stát je, že nezhubnu ještě víc.

Jak si vařím

Když nad tím tak přemýšlím, jedná se o velmi jednoduché recepty. Nejedna návštěva už ovšem otestovala, že jsou opravdu dobré. ;-) Níže vybírám oblíbence.

Chilli con carne s kuřecím

Upeču kuře (což mi nejde a málokdy mi chutná, poslední dobou ho peču ale celkem často, jen kvůli tomuhle receptu, chichi) na másle s nějakými bylinkami (rozmarýn, tymián). Vychladlé ho oberu, maso rozdělím na větší kusy (kůži vyhazuji) a opeču na vypečeném tuku nebo na olivovém oleji dokřupava (to je důležité, mám to ráda opravdu skoro na slámu).
Přidám česnek, rajčata (je zima takže z plechovky) a fazole, dokořením chilli.
Sním toho neuvěřitelné množství. :-)

Pražma s brokolicí

Pražmu nebo jakoukoli čerstvou rybu (pstruzi jsou skvělí) nacpu bylinkama, solí a stroužkem česneku a s trochou olivového oleje opeču na pánvi. Zastříknu trochou bílého vína. 
Brokolici podusím na páře, na talíři osolím a zaoliju hojností olivového oleje.

Vaříme v práci

Možná se budete ksichtit, ale když si nestihnu připravit nic den předem na oběd do práce, tyhle triky mi pomáhají.
Brokolici umyju a vložím do igelitového sáčku. Konec sáčku lehce zamotám (jen lehce, aby se mohl tlakem páry pootevřít). Vložím do mikrovlnky a vlním cca 2 minuty. Vypnu a nechám ještě chvíli sáček zavřený. Na talíři osolím a poliju olivovým olejem.
Čerstvý špenát umyju a vložím do plastové misky pro mikrovlnku a přiklopím poklopem. Vlním asi 1 minutu. Vyjmu, pokud je potřeba sliju vodu a promíchám s olivovým olejem a solí. Nechám chvíli odpočívat (listy ještě trochu změknou) nebo pokud je třeba, ještě chvíli povlním.

Salát mixta

Úsporná variace na španělskou klasiku. 
Ledový salát plus rukola nebo jakékoli jiné jedlé listoví hodím do mísy a na to dám: na kousky natrhaný šmakoun (tohle je asi jedný výskyt, kde ho snesu, strašná věc, koupila jsem ho na zkoušku a pak nevěděla, co s ním), tuňák z konzervy. Pokud je tuňák ve vlastní šťávě, přidám ještě olivový olej. Občas si do toho jako bonus přidám nějakou zeleninu (až bude sezóna, bude to snazší) nebo sýr (hermelíííín).
Velmi dobré a jednoduché. Šmakoun má spoustu bílkovin a nahrazuje v receptu vajíčka (což je ve španělském originále), která se snažím nejíst v ostatních jídlech, když už je každý den snídám. (Ale věřte, že bych je mohla i k večeři, musím se držet) :-)

Závěr

Frčíme dál k lepším zítřkům. ;-) Držte mi pěsti, ať se mi dál daří a jestli máte ke stravě nějaké dotazy nebo komentáře, pište. Je to pro mne v tuhle chvíli fascinující věc, která mne baví, takže to s Vámi ráda proberu. :-) Spíš se snažím krotit, protože to nechci ostatním vnucovat.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Komentáře u článků starší 3 dnů procházejí před zveřejněním na webu mým schvalováním, je tedy možné, že se nezobrazí okamžitě.